لینوکس بهتر است یا ویندوز

لینوکس بهتر است یا ویندوز؟

ویندوز جزو سری سیستم عامل هایی است که توسط شرکت مایکروسافت ساخته و توسعه یافته است تا در کامپیوتر های شخصی مورد استفاده قرار گیرد.

هر سیستم عامل از این شرکت با یک رابط کاربری گرافیکی عرضه می شود که کاربر بتواند فایل ها،ویدیو ها و برنامه های خود را به صورت بصری ببیند. ویندوز به گونه ای طراحی شده که بتواند روی سخت افزار هاییی با معماری X86  کار کند در نتیجه در سازگار با پردازنده های AMD , Intel خواهد بود و در نتیجه قابلیت اجرا در تمامی کامپیتور ها را خواهد داشت .

لینوکس سیستم عاملی کد باز می باشد یعنی کدهای سازنده این سیستم عامل برای همه در دسترس می باشد و هر کس می تواند برای خود کد های آن را تغییر دهد یا کد های آن را مرور کند و سیستم عاملی جدید از روی آن برای خود بسازد.

سیستم عامل لینوکس بر پایه سیستم عامل یونیکس ساخته شده است در سال 1991 .

لینوکس در بیشتر مواقع به عنوان سیستم عامل سرور استفاده می شود و بیشتر وب سایت ها در سراسر دنیا بر روی سرور هایی با این سیستم عامل در حال سرویس دهی هستند .

سیستم عامل ویندوز چیست ؟

اولین نسخه از این سیستم عامل در سال 1985 که تنها یک محیط گرافیکی ساده داشت عرضه شد که تنها یک ابزاری بود که روی سیستم عامل داس نصب می شد ولی نسخه پایدار آن در سال 1995 که محیطی یکپارچه از ترکیب ویندوز و داس بود عرضه شد.

بیشتر کامپیوتر های شخصی در حال حاضر سیستم عامل ویندوز روی آنها نصب می باشد .

آخرین نسخه از ویندوز که وارد بازار شده است نسخه ویندوز 10 می باشد .

 

سیستم عامل لینوکس چیست ؟

لینوکس یک سیستم عامل کد باز که بر پایه یونیکس در سال 1991 ساخته شده است .

سیستم عامل لینوکس با رابط کاربری گرافیکی به همراه یکسری برنامه های مورد نیاز منتشر شد .

این سیستم عامل همینطور در کامپیوتر های شخصی ، موبایل ها ، وسیله های دجیتال، دوربین ها و ظبط صوت ها استفاده می شود.

 

مقایسه سیستم عامل ویندوز و لینوکس :

1 -دسترسی کدام یک به کد ها بهتر است لینوکس یا ویندوز؟

لینوکس:

کاربران لینوکس دسترسی به تمام کدها و تنظیمات اصلی هسته اصلی سیستم عامل یا همان کرنل دارند و اگر احتیاج به چیزی مضاعف داشته باشند می توانند خود کد آن را اضافه کنند .

نقطه قوت این سیستم عامل می توان به برطرف شدن باگ ها و مشکلات سیستم عامل به سرعت به خاطر کد باز بودن و نقطه ضعف آن اگر برنامه نویسی باگی در کد های آن پیدا کند می تواند از آن سواستفاده کند و انتشار ندهد .

ویندوز:

هیچ یک از کاربران دسترسی به کد های سیستم عامل را ندارند و تنها اعضای یک گروه خاص دسترسی لازم را خواهند داشت.

 

2- کدام یک از این دو سیتم عامل متنوع تر است

لینوکس:

نسخه های بسیار زیاد و متنوعی با توجه به نیاز کاربران مختلف منتشر شده که به شدت قابل شخصی سازی نیز می باشند .

ویندوز:

نسخه های خیلی محدودی دارد و انتخابات اندکی برای شخصی سازی در آن وجود دارد .

 

3- حالا نوبت ان است که لایسنس این دو را مقایسه کنیم

لینوکس:

تقریبا تمامی نسخه های این سیستم عامل رایگان هستند و کاربران می توانند بر روی هر تعداد کامپیوتر که می خواهند آن را نصب کنند و از آن استفاده کنند .

ویندوز:

ویندوز با لایسنس مایکروسافت کاربران دسترسی به کد ها ندارند و باید برای هر نسخه مبلغی بابت لایسنس پرداخت کنند و تنها بر روی یک کامپیوتر قابل نصب است

 

4- ترمینال ارتباطی

لینوکس:

در لینوکس ترمینال دستوری بسیار زیاد مورد استفاده ادمین ها و انجام کار های روزمره می شود و بسیار بدرد بخور هست

ویندوز:

در ویندوز هم ما کامند لاین داریم ولی به اندازه لینوکس مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای استفاده از آن باید به قسمت ران برویم و عبارت cmd  را در آن تایپ کنیم و اینتر بزنیم .

 

5- سطح اجرا

لینوکس:

لینوکس این توانایی را دارد که در هر سطح از اجرا که هست به سطح دیگری از اجرا برود و ما با این توانایی می توانیم هم در سطح ترمینال دستوری و هم در سطح گرافیکی کارمان را انجام بدهیم و یا مشکل را حل کنیم .

ویندوز:

در ویندوز اگر به هر گونه مشکلی خوردیم برای حل آن احتیاج به راه اندازی مجدد در سطح اجرا 3 و سپس لاگین با اکانت ادمین برای پیدا کردن مشکل و حل آن .

 

6- استفاده

لینوکس:

لینوکس در نصب برنامه های مختلف پیچیده است ولی این توانایی را دارد که که کارهای پیچیده را راحت تر و سریع تر انجام دهد.

ویندوز:

ویندوز به کاربران این امکان را می دهد که برنامه ها را به سادگی نصب و اجرا کنند ولی در نصب و انجام کارها کند تر می باشد .

 

7- پشتیبانی

لینوکس:

لینوکس یک جامعه بسیار بزرگ از فروم ها و وبسایت ها برای کاربران به وجود آورده که همه به صورت آنلاین از آنها می توانند بهره ببرند.

ویندوز:

ویندوز فروم و وبسایت هایی برای پشتیبانی به صورت آنلاین دارد همین طور بخشی خصوصی برای پشتیبانی در نظر گرفته که برای بهره وری از آنها باید هزینه پرداخت کنید .

 

8- بروزرسانی

لینوکس:

در لینوکس کاربران کنترل کامل بر روی بروزرسانی دارند و می توانند هر موقع که خواستند و به آن احتیاج داشتند سیستم عامل خود را به سادگی و با سرعت بالا بروزرسانی کننده بدون اینکه احتیاج به restart  کامپیوتر داشته باشند

ویندوز:

در ویندوز بروزرسانی به صورت یکدفعه اتفاق می افتد و ممکن است شما در حال انجام کاری مانند پرینت یک برگه باشید و ناگهان یک پیام برای بروزرسانی به شما داده شود و موجب شوکه شدن کاربر می شود که کارش نیمه کاره بماند همینطور عمل بروزرسانی در آن کند تر و احتیاج به restart  دارد .

 

9- امنیت

لینوکس:
لینوکس از ویندوز امنیت بالاتری دارد و از این رو هکر ها و برنامه نویس ها کار سختی را برای ویروسی کردن لینوکس در پیش خواهند داشت

ویندوز:
ویندوز همواره هدف اصلی هکر ها بوده و همیشه در حال ساخت ویروس ها و بدافزار های گوناگون برای آن بوده اند و امنیت ویندوز بدون استفاده از آنتی ویروس ها به هیچ وجه خوب نیست .

 

تفاوت های کلیدی لینوکس و ویندوز :
  • لینوکس یک سیستم عامل کدباز و رایگان برای همگان است در حالی که ویندوز یک سیستم عامل با لایسنس تجاری می باشد.
  • لینوکس سرعت بسیار بالاتری دارد حتی نسبت به آخرین نسخه منتشر شده از ویندوز حتی در استفاده از رابط گرافیکی و استفاده از نرم افزار های آن نسبت به ویندوز سریع تر می باشد.
  • نسخه های منتشر شده از لینوکس اطلاعات مرتبط با کاربرها را جمع آوری نمی کند و این در حالی است که ویندوز اطلاعات مرتبط با کاربر را جمع آوری می کند و این عمل ضد حفظ حقوق شخصی است.
  • تعداد نرم افزار های رایگان ساخته شده برای لینوکس بسیار زیاد تر از ویندوز است ولی تعداد بازی های ساخته شده برای ویندوز بیشتر است.
  • امنیت در لینوکس به خاطر کدباز بودن و پیدا کردن باگ ها و مشکلات امنیتی در کدهای آن به راحتی صورت میگیرد بالاتر است نسبت به ویندوز همینطور چون ویندوز کاربران زیادی در سراسر دنیا دارد هدف بسیار خوبی برای هکر ها در سراسر دنیا می باشد.
  • لینوکس در شرکت های بسیار بزرگ به عنوان سیستم عامل کامپیوتر شرکت و سرور هایشان استفاده می شود به منظور امنیت بالا و عملکرد خوب آن است که شرکت هایی همچون گوگل ، فیسبوک، تویتتر و اینستاگرام از آن استفاده می کند و ویندوز بیشتر مورد استفاده گیمر ها و کاربران تجاری می باشد.
  • ویندوز و لینوکس هر دو الویت های یکسانی در استفاده از سخت افزار و پشتیبانی از حافظه های مختلف دارند.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.