ux-design-and-seo

ارتباط ساختار کد نویسی وطراحی در سئو (معماری وب سایت)

سئو + ساختار کدنویسی استاندارد و ux خوب = موفقیت

این روزها ، بهترین شیوه  SEO شامل توجه به تجربه کاربری (UX) است سئو و UX با هم ارتباط مستقیم دارند.

در روزهای نه چندان دور  ، سئو ساده بود. شما یک صفحه را از کلمات کلیدی پر می کردید و به جایگاه یک در نتایج گوگل می رسیدید. اکنون ، Google (و سایر موتورهای جستجو) هنگام تعیین اینکه چه صفحاتی در نتایج بالا قرار بگیرند. بیش 200 فاکتور را بررسی میکنند. تا جایگاه های بالا را به بهترین سایت ها بدهند تا نیاز کاربر را رفع کند.

این واقعیت جدید به این معنی است که تجربه کاربری (UX)  و شیوه های SEO بسیار به هم مرتبط اند. حرکت کاربر در سایت شما چقدر آسان است؟ آیا محتوای با کیفیتی دارید که باعث  می شود بازدید کنندگان بخواهند در سایت شما بمانند و درگیر شوند؟ آیا سایت شما از لحاظ امنیتی ایمن هست، سرعت ان سریع است و برای موبایل و سایر دستگاه ها مناسب است؟

از این طریق به ارتباط SEO و UX فکر کنید: SEO موتورهای جستجو را هدف قرار می دهد و UX بازدید کنندگان وب سایت شما را هدف قرار می دهد. هر دو هدف مشترک با ارائه بهترین تجربه به کاربران است.

در اینجا چند عنصر  رایج وجود دارد که بر سئو و تجربه کاربری  وبسایت شما تأثیر می گذارد.

Headings

دقیقاً همانطور که سرفصل ها، پیدا کردن اطلاعات را آسان تر می کند ، عناوین یک صفحه وب ، درک و تجزیه کردن مطالب شما را برای بازدید کنندگان و همچنین خزندگان موتور جستجو آسان می کند.

هدینگ ها (<h1> ، <h2> ، <h3> ، <h4> ، <h5> و <h6>) به خوانندگان و موتورهای جستجو می گوید پاراگراف یا  بخش ها در مورد چیست و سلسله مراتبی منطقی از محتوا را نشان می دهد. عناوین همچنین به کاربران کمک می کند سریع  موضوع مورد نظر خود را پیدا کنند.

فقط از یک برچسب H1 در یک صفحه استفاده کنید – به شما امکان می دهد موتورهای جستجو و کاربران تمرکز اصلی صفحه را بدانند. H1 ها معمولاً اولین متن محتوا در یک صفحه هستند که در نزدیکی قسمت بالا قرار دارند.  اضافه کردن کلمات کلیدی در قسمت عنوان نیز می تواند به رتبه بندی شما کمک کند.
هیچ بایدی وجود ندارد ولی ما می گوییم بهتر است از یک H1 در محتوای خود استفاده کنید

سایر عناوین (h2 تا h6) باید h1 را دنبال کنند تا بقیه صفحه را بطور مناسب سازماندهی کنید. عنوانهای دیگر می توانند چندین بار در یک صفحه استفاده شوند ، تا زمانی که معقول باشد. لازم نیست از همه آنها استفاده کنید – بعضی اوقات ممکن است محتوای شما فقط به h1 و h2 نیاز داشته باشد.

پیمایش اسان  و ساختار وبسایت

site structure

به نظر می رسد دیوانه کننده است که ما هنوز در مورد آسان بودن پیمایش سایت صحبت می کنیم . ساختار سایت شما فقط برای کاربران شما مهم نیست ، بلکه نقشه راه سایت شما برای موتورهای جستجو نیز مهم هست. به یاد داشته باشید که بسیاری از بازدید کنندگان شما از طریق صفحه اصلی شما وارد سایت شما نمی شوند. این بدان معنی است که سایت شما مسیر حرکت اسانی داشته باشد

هدر و منوی سایت شما جایی برای لیست طولانی از گزینه ها نیست که در آن کاربر نمی داند چگونه به بخش دیگری از سایت شما بازگردد یا دوباره به صفحه اصلی شما برود. حتما سعی کنید کاربر بتواند با سایت شما ارتباط بر قرار کند نه این که در منوی شما غرق شود.

معماری وب سایت چیست؟

معماری وب سایت نحوه ساخت و لینک سازی صفحات وب سایت به یکدیگر است. یک معماری ایده آل وب سایت به کاربران و خزندگان موتورهای جستجو کمک می کند تا به راحتی آنچه را که در جستجوی ان هستند را پیدا کنند. شما می توانید با ساختار درست بودجه خزش وبسایت را افزایش دهید.

اگر میخواهید اطلاعات بیشتری در مورد این مفهوم جذاب در سئو بدانید، حتماً به مقاله بودجه خزش چیست سر بزنید.

چرا معماری وب سایت برای سئو مهم است؟

به سه دلیل برای سئو مهم است

  1. یک ساختار مطلوب به خزنده های موتورهای جستجو کمک می کند تا تمام صفحات وب سایت شما را پیدا کرده وایندکس کنند.اگر صفحاتی در سایت خود دارید که چندین کلیک از صفحه اصلی شما (یا اصلاً به هیچ صفحه دیگری پیوند ندارد) ، Googlebot کار سختی را برای یافتن و فهرست بندی این صفحات خواهد داشت.
  2. ساختار درست سایت قدرت لینک سازی های داخلی را افزایش می دهد .هنگامی که به صفحات دارای اولویت اصلی پیوند می دهید ، قدرت پیوند بیشتر (PageRank) به آن صفحات منتقل می شود. که می تواند به بهبود رتبه بندی آنها در Google کمک کند.
  3. معماری مناسب وب سایت باعث می شود بازدید کنندگان بتوانند آنچه در سایت شما نیاز دارند را پیدا کنند.(که به طور غیر مستقیم می تواند به SEO شما کمک کند)

سرعت سایت (Site speed)

Site speed

سرعت سایت از مدت ها قبل یک عامل رتبه بندی برای جستجوی گوگل بوده است و این شرکت حتی اعلام کرده است که به زودی از سرعت صفحه موبایل (به جای دسک تاپ) برای تعیین این فاکتور رتبه بندی استفاده می کند. بنابراین نه تنها داشتن وب سایتی که  سرعت بالایی دارد مهم است بلکه سرعت ان باید در تلفن همراه شما نیز باید سریع باشد.

ابزار gtmetrix به شما امکان می دهد URL خود را وارد کنید تا مشکلاتی که سایت شما در مورد پاسخگویی تلفن همراه دارد را مشاهده کنید. gtmetrix چگونگی بهبود عملکرد صفحه را در زمان بار بالاتر و زمان بارگذاری صفحه را نشان می دهد و پیشنهادات مشخصی را برای کاهش زمان بارگیری صفحه ارائه می دهد.

تجربه کاربری با موبایل

mobile-friendly

وقتی به “تجربیات موبایل” فکر می کنید ، مطمئناً سرعت مورد توجه است.از زمان انتشار گوگل به روزرسانی سازگار با تلفن همراه خود در سال 2015 ، وب مسترها و SEO ها مجبورند “mobile friendly” بودن را به عنوان یک عامل رتبه بندی در نظر بگیرند. و اکنون ، با توجه به اینکه شاخص موبایل اضافه شده است در سال 2018 ، وقتی الگوریتم Google در حال محاسبه رتبه بندی است ، سایت موبایل شما به عنوان وب سایت اصلی شما در نظر گرفته می شود – بنابراین یک تجربه کاربری خوب برای موبایل بسیار مهم تر می کند.

ناوبری یا منو یکی از مهمترین مؤلفه ها برای تجربه کاربری با تلفن همراه است – کاربران و Google باید بتوانند به سرعت مطلب مورد نظر خود را پیدا کنند. حتی اندازه ها و طراحی دکمه ها می توانند بر تعامل کاربر در وب سایت تلفن همراه شما تأثیر بگذارند. هر عنصر در وب سایت تلفن همراه شما بر تجربه کاربر تأثیر می گذارد و مستقیماً (یا غیرمستقیم) بر سئو نیز تأثیر گذار می باشد.

SEO و UX: یک ترکیب برنده است

ux and seo

امیدوارم ، شما بتوانید ببینید که چگونه SEO و UX دست به دست هم می دهند تا یک تجربه موفق وب سایت را هم برای بازدید کنندگان انسانی و هم برای موتورهای جستجو ایجاد کنند.

اما نظر شما چیست؟ آیا هنگام ایجاد محتوا به کاربران سایت خود فکر می کنید؟ چگونه با تیم طراحی خود کار می کنید تا اطمینان حاصل کنید که سایت شما تجربه ای عالی برای موبایل برای کاربران شما ایجاد می کند؟ تعادل شما بین فاکتورهای سئو و عوامل UX چیست؟ ما دوست داریم بدانیم!

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.