XML-SITEMAP

نقشه سایت چیست؟ اموزش ساخت سایت مپ

همانطور که پیدا کردن یک مقصد جدید بدون نقشه دشوار است ، گاهی اوقات برای موتور های جستجو نیز دشوار است که تمام صفحات موجود در وب سایت شما را بدون نقشه سایت پیدا کنند.
خوشبختانه ، ایجاد و ارسال نقشه سایت XML برای موتور های جستجو بسیار سریع و آسان است.

در زیر ، نحوه انجام این کار را به صورت قدم به قدم به شما اموزش می دهیم.

نقشه سایت چیست؟

سایت مپ می تواند یک فایل XML یا html  باشد که کلیه مطالب مهم وب سایت شما را لیست می کند. هر صفحه یا پرونده ای که می خواهید در موتورهای جستجو نشان داده شود باید در sitemap شما باشد. این موضوع را در ابتدا به شما بگویم که موتورهای جستجو می توانند صفحات شما را بدون sitemap نیزایندکس کنند. ولی سایت مپ به روند ان سرعت می بخشد.

نکته:
نقشه های سایت نمی توانند بیش از 50،000 نشانی اینترنتی لیست کنند و یا اندازه ی آنها بیش از 50 مگابایت باشد.

نقشه سایت XML چیست؟

نقشه های XML برای موتورهای جستجو ساخته می شوند ، نه برای انسان. اگر قبلاً مشاهده نکرده باشید ، می توانند کمی پیچیده به نظر برسند.

بیایید این کد ها را باهم تجزیه کنیم.

همانطور که در خط اول می بینید

به موتورهای جستجو می گوید که این یک فایل XML است. همچنین نسخه XML و رمزگذاری کاراکتر مورد استفاده را بیان می کند. برای نقشه های سایت ، نسخه باید 1.0 باشد و رمزگذاری آن باید UTF ‑ 8 باشد.

خط دوم برای انتخاب کردن url می باشد

این قسمت برای تمامی آدرس های اینترنتی موجود در نقشه سایت است. همچنین به خزنده ها می گوید که از پروتکل استاندارد استفاده می شود. اکثر نقشه های سایت استاندارد  0.9 را مشخص می کنند ، که در بین موتور های جستجو Google ، Yahoo و Microsoft پشتیبانی می شوند.

خط سوم که <url> در ان قرار دارد

این برچسب ها برای هر URL است. شما باید آدرس URL را در یک برچسب <loc> تو در تو مشخص کنید. اگرچه این تنها برچسب مورد نیاز در این قسمت است.

ولی شما می توانید چند ویژگی دیگر به ان اضافه کنید که برچسب هایی هستند اختیاری و اگر خواستید می توانید از ان ها استفاده کنید:

  • <lastmod>: تاریخ آخرین  تغییرات پرونده را مشخص می کند. این باید در قالب W3C Datetime باشد. به عنوان مثال ، اگر پستی را در تاریخ 25 سپتامبر 2019 به روزرسانی کردید ، این را به این شکل 2019-09-25 می خوانید.
  • <priority>: اولویت URL را نسبت به سایر URL های سایت مشخص می کند. مقادیر بین 0.0 و 1.0 متغیر است. هر چه به 1 نزدیک تر باشد مهمتر است
  • <changefreq>: مشخص می کند که چند بار صفحه ممکن است تغییر کند. وظیفه این تگ این است  که به عنوان اشاره ای برای خزنده ها به کار می رود تا چند بار باید ادرس را بررسی کنند. توجه داشته باشید که این مقدار ممکن است بر عملکرد bot crawl که فقط به موتور جستجو بستگی دارد تأثیر بگذارد.

هیچ یک از این برچسب های اختیاری برای سئو اهمیتی ندارند.

برای <lastmod> ، گری ایلیس گوگل اظهار داشت که آنها در اکثر موارد آن را نادیده می گیرند زیرا اکثر وب مسترها نقشه سایت  را  برای همه صفحات به تاریخ فعلی تنظیم می کنند ، و نه تاریخ زمانی که پرونده آخرین بار اصلاح شد ، می توان فهمید که چرا گوگل به این برچسب اهمیت نمی دهد.

برای <priority>هم گوگل می گوید این برچسب را نیز نادیده می گیرد. زیرا اکثر وبمستر ها به همه صفحات الویت 1 می دهند تا تمامی صفحات ارزشمند طلقی شوند.

برای <changefreq> ، جان مولر می گوید “اولویت و فرکانس تغییرات واقعاً نقش زیادی ندارند.”

چرا به نقشه سایت نیاز داریم؟

موت های جستجو از جمله Google محتوای جدید را با خزیدن در وب کشف می کند. وقتی صفحه را خزنده ها پیدا می کنند ، به لینک های داخلی و خارجی در صفحه توجه می کنند. و می تواند مطالب آن را تجزیه کرده و در صورت لزوم فهرست بندی کند.

اما موتور های جستجو نمی تواند تمام مطالب را از این طریق پیدا کند. اگر یک صفحه وب با سایر صفحات  مرتبط نباشد، آنها را پیدا نمی کند.

اینجاست که نقشه های سایت پر اهمیت می شوند.

نقشه های سایت به Google (و سایر موتورهای جستجو) کمک می کند که مهمترین صفحات را در وب سایت شما پیدا کنند تا بتوانند آنها را خزیده و ایندکس کنند.

زیرا موتورهای جستجو نمی توانند محتوای شما را بدون ایندکس کردن رتبه بندی کنند.

نحوه ایجاد سایت مپ

بیشتر CMS ها با افزودن پلاگین می توانید سایت مپ برای ان ها ایجاد کنید. سایت مپ هایی که با این پلاگین ها ساخته می شود. به صورت خودکار بعد از ارسال هر پست بروز می شود.
و شما دیگر نگران انکه ایا پست های جدیدی که انتشار می دهید در نقشه سایت قرار می گیرد دیگر نیستید.

ساختن نقشه سایت برای وردپرس

شما می توانید با پلاگین یواست برای سایتتان نقشه ایجاد کنید برای این کار به قسمت

افزونه ها > افزودن می رویدyoast-sitemap

 

وپلاگین یواست را سرچ کرده و ان را نصب می کنید

yoast-plugin

بعد از این که پلاگین یواست را نصب کردید با توجه به تصویر پایین عمل می کنید

xml-sitemap-yoast-min

سایت مپ خودتان را می سازید بعد از این که بر روی مشاهده نقشه سایت کلیک کنید تصویر پایین را مشاهده می کنید.

 sitemap

در این قسمت شما باید ادرس sitemap را کپی کنید همانطور که در تصویر بالا می بینید قسمت کادر قرمز را شما باید کپی کنید. و وارد گوگل سرچ کنسول شوید.

google-search-consol-sitemap

زمانی که بر روی sitemap کلیک کنید صفحه پایین را مشاهده می کنید

submit-site-map

حالا نوبت ان است که متن کپی شده را در کادر وارد کنید و بر روی submit کلیک کنید تا نقشه سایت خود را برای موتور جستجوی گوگل ثبت کنید.

به همین راحتی شما site map را برای وبسایت خود ایجاد کردید

امیدوارم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد شما می توانید سوالات خود را در بخش کامنت از ما بپرسید

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز گوگل استسیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.

Iبا این شرایط موافقید.